صفحه نخست > پارسیان در یک نگاه / گالری تصاویر > معرفی شهرستان پارسیان

معرفی شهرستان پارسیان


16-10-1393, 11:35. نويسنده: samaneh

معرفی شهرستان پارسیان

پارسیان یا (گاوبَندی سابق) یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.
نام این شهرستان به دستور رئیس جمهور وقت ، محمود احمدی نژاد و درخواست مردم به پارسیان تغییر یافت.
این شهرستان تا چند سال پیش یکی از بخش‌های شهرستان بندر لنگه بوده که بعداً به سطح شهرستان ارتقاء یافته‌است.
اطلاعات ارائه‌شده درباره بخش پارسیان (پیش از شهرستان شدن) بدین صورت بوده‌است: پارسیان (گاوبندی) ، یکی از بخش‌های شهرستان بندر لنگه‌است که در جنوب ایران قرار دارد. فاصله اش تا بندر لنگه ۲۲۰ کیلومتر است. با توجه به اینکه این ناحیه گرم و مرطوب است، اما آب و هوای پارسیان از سایر نقاط استان معتدلتر است.


 محدوده پارسیان
محدوده پارسیان :از سمت شمال به شهرستان لامرد واز سمت جنوب به خلیج فارس ، واز مغرب به بندر عسلویه، از توابع شهرستان کنگان و از سمت مشرق به بخش شیبکوه از توابع شهرستان بندر لنگه، محدود می‌شود.

جمعیت
جمعیت شهرستان پارسیان طبق سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال ۱۳۸۵ ، برابر با 38096 نفر بوده‌است . عده کمی در کشورهای حوزه خلیج فارس مشغول به کارند. درصد سواد در این منطقه نسبت به دیگر نقاط استان در سطح بالاتری است .زبان مردم این منطقه، شاخه‌ای از زبان فارسی است که به صورت گویشهای مختلف به کار می‌رود. برخی از روستاها به زبان عربی سخن می‌گویند. مردم این منطقه، از نظر کشاورزی بسیار فعال بوده و محصولات خود را به سایر شهرستانها ارسال می‌کنند و عمده محصولات کشاورزی این منطقه گوجه فرنگی ، بادنجان، سبزیجات و خرما است.

غذاهای مخصوص پارسیان
این منطقه دارای غذاهای بخصوصی است که از میان آنها می‌توان نام برد:
مجبوس، رنگینک، لگیمات، خمفروش، گیویده، حلیم و ... اشاره کرد.

این منطقه دارای قسمت‌های زیادی است که از این میان می‌توان به احشام، دشتی، بستانو، بهده، بوچیر، شیوو، ستلو، کوشکنار، فومستان، میلکی، برکه دکا، سروباش، یرد خردو، یردخلف، یُرد قاسمعالی، یُرد کوخردی ،کناردان اشاره کرد.
طی سالهای اخیر پیشرفتهای قابل توجهی در منطقه بوجود آمده‌است که به‌وسیله نهادهای دولتی و همچنین نیکوکاران بوده‌است که از مهم‌ترین اقدامات انجام شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
احداث بیمارستان خیریه تخصصی رستمانی با تجهیزات بالا. آسفالت کشی و بزرگراه سازی به‌وسیله شهرداری. احداث مساجد و مدارس.

کشتزارها ومناطق کشاورزی
پارسیان دارای کشتزارهای گسترده‌است که عبارت‌انداز: گود قاسمو، چاه دروا، جنگل ، خور خنجیها، بند ملا، خالصی، لمری، باغ مقبل، ارض بردول، زمین جوکار پشت کوه، در این کشتزارها در حدود ۱۰۰۰۰ من جو و گندم و غله کاشته می‌شود و زراعت دیم است.

نخلستانهای گاوبَندی
در منطقه پارسیان نخلستان وسیعی وجود دارد و در زمان پیشین محصولات خرما و غله از این منطقه به هند ومومباسا برده می‌شده‌است ومردم منطقه از راه تجارت وسفر به هند و افریقا امرا معاش می‌نموده‌اند، نخلستان های پارسیان به شرح زیر است: نخل فولاد، نخل جنگل غربی، نخل خلفانی، نخل ملا خنجیها، نخل درواه، نخل خاجه، نخل علی قاسم، نخل ملا اسحاق، نخل باقر حافظی، زریبه میر، وهزارها باغها ونخلستانهایی که در دوران گذشته در منطقه وجوده داشته‌است که متأسفانه بعلت بی توجهی مردم منطقه وکم بود آب شرین، بیشتر نخلها مرده‌اند و نابود شده‌اند.

دره‌های پارسیان
در منطقه پارسیان دره‌های متعدی وجود دارد که به صورت مسیل و یا رودخانه فصلی در جریان است، مشهورترین دره‌های منطقه عبارت‌اند از: درواه گبری، رودخانه، درواه حلوای، درواه گز آبدین، دوراه چا درواه، درواه تنگ بردول، و درواه آبیار. در گوشه وکنار بعضی از این درواهها زمینهای (جوکار) وجود دارد که در بعضی او قات کشاورزان در آن جو و گندم می‌کارند.

پیشهٔ مردم
شغل اهالی صید، ماهی گیری و کشاورزی است، تجارت و سفر است. وصادرات پارسیان در سابق خرما و غله بوده است.

بخش‌ها
شهرستان پارسیان شامل 2 بخش به نامهای زیر است:
بخش مرکزی شهرستان پارسیان
دهستانها: دهستان: بوچیر دهستان: مهرگان
بخش کوشکنار دهستانها:دهستان: کوشکنار
دهستان: بهدشت


بازگشت